Ugrás a tartalomra

Apáról fiúra száll a wado karate szeretete

2024. október 08. kedd
Bisztrony Csaba vehette át a Zakariás József-díjat a Kerület Napján.
Apáról fiúra száll a wado karate szeretete

A Budafok-Tétényben legrégebben karatét oktató feketeöves, 6. danos mester, Bisztrony Csaba vehette át a Zakariás József-díjat a Kerület Napján. A Sozsin Wado Karate Egyesület alapítója és egyben elnöke négy évtizede vezeti a karatékákat a béke és a harmónia útján.

Apáról fiúra száll a wado karate szereteteBisztrony Csaba 1995-ben az elsők között szerezte meg a karate szakedzői diplomát a Testnevelési Egyetemen, de már korábban is tarott edzéseket különböző kluboknál. Egyesületét, amely tavaly ünnepelte 30. születésnapját, a Gádor Általános Iskolában indította útjára. Az ő nevéhez fűződik a Fonyódi Antal Sportcsarnokban minden évben megrendezett Promontor Kupa és a Wado Országos Bajnokság megrendezése, valamint az első magyar nyelvű, wado stílust bemutató könyv is, amelynek társszerzője.

– Nagy meglepetés és nagy megtiszteltetés, hogy engem jelöltek erre a díjra és nekem ítélték ezt a kitüntetést – mondta beszélgetésünk kezdetén a sensei, akit pályafutásáról és a „családi” karatéról kérdeztünk.

– Mikor és hogyan kezdődött a karate iránti erős vonzalma?

– Tizennyolc éves koromtól kezdve karatézom. Előtte már más sportágat is kipróbáltam – egy-egy évig kosárlabdáztam a BMTE-ben, fociztam egy szezont, kenuztam a Spartacusban –, de a karate kísért végig negyven éven át. Középiskolás osztálytársaim hívtak el karateedzésre, akkor kaptam kedvet ahhoz, hogy ezt a sportágat űzzem. Réti mesternél (Szentimrei Réti István harcművész, a hazai karateélet egyik alapítója, a wado-ryu karate nagymestere – a szerk.) tanultam, és már egész fiatalon tarthattam edzéseket Újpesten, Pestlőrincen, az Óceánárok SE-ben. 1993-ban, amikor a fiaim már elég nagyok lettek, a saját egyesületemet is létrehoztam. Kezdetben csak gyerekekkel foglalkoztam, később a szüleikkel is. Nálunk a szülők és a gyerekek együtt is sportolhatnak, elsődlegesen az a célunk, hogy a karatékák egészségesen éljenek, rendszeresen mozogjanak és érezzék jól magukat a közösségünkben. Ma már negyven-ötven évesek az első tanítványaim, akik közül az évek során sokan értek el szép sikereket. Többen ma is aktívan űzik ezt a harcművészetet, sőt néhányan saját klubot is alapítottak. Az edzéseket, a versenyekre való felkészítést, a szervezési munkát és az edzőtáborokat mindvégig munka mellett csináltam, de ezek egy részét már két fiam, Csaba és Balázs bonyolítja. Ők feketeöves, 4. danos mesterek.

– Milyen a munkamegosztás a Sozsin Wado Karate Egyesületnél?

– A kerület több pontján tartunk edzéseket: a Gádor iskolában és a Bakos Fitness teremben, valamint az egészen kezdőknek és a versenyzőknek a Park Fitnessben. Kisebbik fiam, Balázs, aki már szakedző és jelenleg a Testnevelési Egyetemen tanul, a versenyezni vágyókat oktatja, viszi őket a versenyekre, edzőtáborokba, és két óvodába is jár karatét oktatni. Csaba, aki jogot tanul, elsősorban a tradicionális részt viszi. A harcművészeti területet mi ketten oktatjuk. Mindhárman mindegyik helyszínen és területen előfordulunk, besegítünk egymásnak, amikor szükséges, azonban a versenyekre én már leginkább csak akkor megyek, ha a két unokám, a 9 éves Balázs és a 7 éves Emma is rész vesz rajta. 

Tamás Angéla - Városházi Híradó